Informacje Ogólne

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej : Łukasz Mazanek

Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej : Tomasz Janoszka

Sekretarz Komisji Rewizyjnej : Artur Kostoń

Klub sportowy w Świbiu powstał 13 kwietnia 1952 r. Początkowo nosił nazwę LZS "Jedność" Świbie. Przyjęcie takiej nazwy było konsekwencją współpracy ówczesnych działaczy naszego klubu z Hutą "Jedność" z Siemianowic - mówi Henryk Knopp - długoletni prezes "Naprzodu" Świbie. Ówczesny mecenas udzielał nam wszechstronnej pomocy zarówno materialnej jak i rzeczowej.

Założycielami klubu byli m.in. Robert Koziołek, Henryk Koziołek, Jan Werner oraz Józef Jendrysik. W 1954 roku na walnym zebraniu została zmieniona nazwa klubu na LZS "Naprzód" Świbie, zaś w lipcu 1985 roku LZS przemianowano na Ludowy Klub Sportowy "Naprzód" Świbie. Inicjatorami tych działań byli: Robert Koziołek, Stefan Sierla, Bernard Macioszek, Henryk Knopp, Piotr Błażytko, Henryk Koziołek, Rainhold Koziołek, Wacław Jarczak, Hubert Koczorek, Joachim Rygol i Piotr Spałek.

Prezesami klubu ze Świbia byli kolejno: Józef Jendrysik, Jan Werner, Jerzy Gawronowski, Karol Kremzer, Karol Mańka, Paweł Badura, Robert Koziołek i Krzysztof Latta. Od 1990 roku funkcję tę sprawuje Henryk Knopp.

W latach 1952 -73 działalność organizacyjno- sportowa była de facto prowadzona przez sekretarza klubu Roberta Koziołka, a prezesi pełnili jedynie funkcję reprezentacyjną.

Działalność sportowa zainicjowana została w Świbiu powstaniem sekcji piłki nożnej. Futboliści z tego sołectwa w latach 1952-57 grali w klasie D, potem przez kolejne 7 lat występowali w szeregach zespołów C klasowych. Od 1964 roku do 1968 grali w klasie B, ale potem przez trzy lata ponownie na boiskach C klasy. W 1973 roku awansowali do B klasy, by po roku awansować do A klasy, w której występowali bez przerwy do 1977 roku. Historyczny awans wywalczyli wówczas: Franciszek Kulik, Józef Kampa, Paweł Kampa, Antoni Macioszek, Jan Wolf, Tomasz Spałek, Joachim Spałek, Alfons Stephan, Stefan Knopik, Bernard Macioszek, Henryk Knopp, Piotr Błażytko, Piotr Ogrodniczek, Zdzisław Ogrodniczek, Bernard Kuśka, Piotr Kuśka i Jerzy Kozub.

"Naprzód" Świbie w latach 1967-74 miał także sekcję piłki ręcznej, której reprezentanci grali w klasie B. W latach 1975-87 w klubie istniała sekcja tenisa stołowego, której zawodnicy występowali nawet w A klasie.

Sukcesy sportowe związane są w "Naprzodzie" również ze zdolną młodzieżą. Piłkarska drużyna juniorów w latach 1984-85 była mistrzem Gminy Wielowieś i zdobyła mistrzostwo rejonu gliwickiego.

W 1974 roku w czynie społecznym wybudowano w Świbiu szatnie, a do tej budowy w znacznym stopniu przyczynili się: Wacław Jarczak, Helmut Kirsz, Stefan Sierla, Robert Koziołek i Wiktor Kulpok. Wielu działaczy sportowych ze Świbia w uznaniu zasług zostało odznaczonych wyróżnieniami - odznakami honorowymi LZS.

Wiadomości (utwórz nową)